Fakty i mity na temat implantów zębowych
Implanty zębowe to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań w dziedzinie stomatologii, które pozwala na trwałe i estetyczne uzupełnienie braków w uzębieniu. Wiele osób jednak wciąż obawia się tego rodzaju leczenia, głównie z powodu licznych mitów krążących na jego temat. W niniejszym wpisie postaramy się rozwiać te wątpliwości.
Fakty o implantach zębowych
Przede wszystkim faktem jest, że implanty zębowe mają zdolność do łączenia się z kością szczęki. Są wykonane z materiałów biokompatybilnych, które sprzyjają procesowi osteointegracji, czyli trwałemu połączeniu implantu z kością. Dzięki temu stają się stabilnym elementem uzębienia, na którym można umocować koronę czy most protetyczny.
Prawdą jest również, że implanty mają pozytywny wpływ na ogólną kondycję jamy ustnej. Zapobiegają dalszemu ubytkowi kości szczęki, która może się stopniowo resorbować w wyniku braku stymulacji spowodowanej utratą zęba. Umożliwiają też prawidłowe rozłożenie sił żucia, co zmniejsza obciążenie dla pozostałych zębów. Dzięki nim pacjenci mogą poprawić swoją artykulację oraz estetykę uśmiechu, co przekłada się na większe samopoczucie i pewność siebie.
Mity na temat implantów zębowych
Chociaż implanty zębowe są coraz bardziej popularne, wciąż istnieje wiele nie do końca prawdziwych teorii na ich temat, czyli tzw. mitów. W naszym gabinecie stomatologicznym, który specjalizuje się m.in. w implantach zębowych w Bielsku Podlaskim, zawsze staramy się wyjaśniać pacjentom, co jest faktem, a co odbiega od prawdy. Najwięcej obaw dotyczy bólu podczas zabiegu wszczepienia implantu. Tymczasem współczesne metody znieczulenia, zarówno miejscowego, jak i ogólnego, pozwalają na przeprowadzenie całego procesu praktycznie bezboleśnie. W przypadku większego lęku przed zabiegiem, możliwe jest zastosowanie środków uspokajających.
Często słyszy się też opinie, że implanty zębowe są rozwiązaniem drogim i niedostępnym dla przeciętnego pacjenta. Choć koszt leczenia może być wyższy niż w przypadku innych metod uzupełnienia braków zębowych, warto zwrócić uwagę na długofalowe korzyści płynące z tego rozwiązania. Implanty są trwałe, estetyczne i komfortowe, a ich utrzymanie nie różni się znacząco od pielęgnacji naturalnych zębów.